Представљамо вам вредно издање на тему групне анализе на српском језику: Фархад Далал – Схватите...
×
Фархад Далал – Схватите групу озбиљно
Представљамо вам вредно издање на тему групне анализе на српском језику:
Фархад Далал – Схватите групу озбиљно, у преводу Весне Радоњић и Иване Босић.
Ево шта о књизи каже стручни редактор, Тија Деспотовић, тренинг групни аналитичат и тренинг психоаналитичар:
Др Фархад Далал је психотерапеут у приватној пракси у Девону последњих двадесетак година. По основном образовању физичар, интересовање за разумевање људске природе га води до групне анализе. Тренинг групни аналитичар је и супервизор Института за групну анализу у Лондону. Већ неколико година остварује сан да развије групну анализу у Индији и руководи тренингом ˝Group Analysis India˝.
Страстан је писац и објављује радове у којима повезује групну анализу, психоанализу, функционисање организација и друштва, нарочито се бави расизмом као обликом мржње у чијој основи се налази моћ једних над другима. Његов радознали дух и љубав према откривању сазнања о релационој људској природи су га навели да у својој првој књизи ˝Схватите групу озбиљно˝ преиспитује и проширује досадашње психоаналитичке поставке С.Фројда и групноаналитичке теорије С.Х.Фукса. Залаже се за психоанализи сродну, Фуксову групно аналитичку теорију, обогаћујући је Елијасовом социолошком теоријом, Мате-Бланковом теоријом, социо-биологијом, теоријом дискурса и комуникација. Обједињује теоријски корпус и са ентузијазмом и ауторитетом нуди пост фуксијанску групно аналитичку теорију.
Једноставно речено генетски смо програмирани да се повезујемо са околином како би преживели и продужили врсту. Појединац је само један ниво групе. Групна динамика нас је научила да кохезивна група боље функционише од некохезивне а емоционалне везе омогућују да тежимо да припадамо групама у којима се учимо да мислимо. ˝Ум и мишљење нису приватно власништво појединца већ власништво групе˝. У групама се кумулира оно што групни аналитичари зову друштевеним несвесним. У групама се огледамо и са другима учимо корективном искуству. Психотерапија Далала је етика која лежи у кооперативности групе. Из тренутка у тренутак кооперативност се достиже и губи, а сам процес је вредност која се зове групна аналитичка психотерапија.
Друштво групних аналитичара Београд (ДГАБ) у 2025. години организује нови Уводни и Клинички курс из...
×
Обавештење о курсевима из групне анализе
2025.
Друштво групних аналитичара Београд (ДГАБ) у 2025. години организује нови Уводни и Клинички курс из групне анализе.
На Уводни курс се могу пријавити заинтересоване особе са завршеним факултетом хуманистичких професија као и студенти завршних основних и мастер студија који желе да се упознају са основним принципима групне анализе, групне динамике и радом са и у групи. Уводни курс траје годину дана.
На Клинички курс могу да се пријаве психијатри, специјализанти психијатрије, психолози, дефектолози и социјални радници те професионалци других хуманистичких наука. Клинички курс траје четири године и услов за пријаву је завршен Уводни курс из групне анализе, диплома из наведених професија те завршена или уписана Пропедевтика уколико је у питању професија из других хуманистичких наука.
За похађање оба курса потребно познавање енглеског језика због литературе која се обрађује у оквиру теоријског дела.
Уколико сте заинтересовани да се пријавите на један од ова два курса молимо вас да до 31. октобра текуће године на мejл адресу office@grupnaanaliza.org.rs пошаљете следеће:
CV
Мотивационо писмо
Диплому
Сертификат о завршеном Уводном курсу (уколико се пријављујете на Клинички курс).
Архивирано
14. Конгрес психотерапеута
17-20. октобар 2024.
Тема: Емпатија и друштво.ПДФ са свим информацијама је у прилогу.
×
14. Конгрес психотерапеута
17-20. октобар 2024.
Тема: Емпатија и друштво. ПДФ са свим информацијама је у прилогу.
Клинички рад и едукација: рад на будућности групне аналитичке психотерапије. Предавачи: Др Јелица Сатарић, психијатар...
×
Пролећнa радионица ДГАБ
25.5.2024.
Клинички рад и едукација: рад на будућности групне аналитичке психотерапије.
Предавачи: Др Јелица Сатарић, психијатар и тренинг групни аналитичар Др Снежана Кецојевић Миљевић, психијатар и тренинг групни аналитичар Др Данило Пешић, психијатар и придружени члан ДГАБ ПДФ са свим информацијама је у прилогу.
Злато и бакар – начини на које психоанализа живи у индивидуалној, групној и дечијој психоаналитичкој...
×
Радионица три удружења ДГАБ, ДППС и УДАПС
9.12.2023.
Злато и бакар – начини на које психоанализа живи у индивидуалној, групној и дечијој психоаналитичкој психотерапији. Три предавача говориће на исту тему, свако из свог модалитета: Иванка Дуњић (групна психоаналитичка психотерапија) Гордана Бокаловић (дечија психоаналитичка психотерапија) Емина Гарибовић (индивидуална психоаналитичка психотерапија)
Јесењa радионица ДГАБ
3.12.2022.
Значај великих групноаналитичких група у турбулентним временима. Предавач: Марина Мојовић
×
Јесењa радионица ДГАБ
3.12.2022.
Значај великих групноаналитичких група у турбулентним временима.
Саветовалиште Друштва психоаналитичких психотерапеута Србије
2023.
Друштво психоаналитичких психотерапеута Србије (ДППС) отвара онлине саветовалиште намењено грађанима и грађанкама који имају потребу...
×
Саветовалиште Друштва психоаналитичких психотерапеута Србије
2023.
Друштво психоаналитичких психотерапеута Србије (ДППС) отвара онлине саветовалиште намењено грађанима и грађанкама који имају потребу да се стручном лицу обрате ради питања или савета у вези психолошких потешкоћа, или пак психотерапијског рада. Услуге у саветовалишту пружају едуканти Друштва за психоаналитичку психотерапију Србије (ДППС) и едуканти Друштва групних аналитичара Београд (ДГАБ), који раде под супервизијом супервизора, едукатора и тренера оба друштва. Контакт са стручним лицем остварује се писањем на е маил адресу саветовалишта: savetovaliste.dpps@gmail.com са које ће први слободни сарадник контактирати особу која се обратила за помоћ у најкраћем могућем року. Дискреција и правило поверљивости су загарантовани.
Радионица у организацији Друштва групних аналитичара Београд
3. децембар 2022.
Тема: „Значај великих групно-аналитичких група у турбулентним временима“. Предавач: Марина Мојовић, психијатар и тренинг групни...
×
Радионица у организацији Друштва групних аналитичара Београд
3. децембар 2022.
Тема: „Значај великих групно-аналитичких група у турбулентним временима“.
Предавач: Марина Мојовић, психијатар и тренинг групни аналитичар.
Грађани у промишљању у Новом Саду – иницијатива за нове мостове међу нама. Трагови промишљања.
2022.
Од 2014. године, наш Нови Сад је постао уточиште за Грађане у промишљању. Специфичност наших...
×
Грађани у промишљању у Новом Саду – иницијатива за нове мостове међу нама. Трагови промишљања.
2022.
Од 2014. године, наш Нови Сад је постао уточиште за Грађане у промишљању. Специфичност наших радионица је интензивна веза са уметношћу, културним наслеђем, размена мисли о различитости која може да буде основ за заједништво и укључивање најмлађих грађана у промишљање – деце.
Ова публикација резултат је вишегодишњег рада и иновативних примењених радионица. Само стрпљење и време претвара дудово лишће у свилу. Исто тако стрпљење, посвећеност и упорност граде леп матрикс дијалога, поштовања и интеркултуралности Грађана у промишљању у Новом Саду.
Уживајте у овој публикацији Грађана у промишљању у Новом Саду!
Издавач: ДГАБ Уредник и аутор: Марија Јевтић Дизајн: Само Валент, Футура, Нови Сад Штампарија: Футура, Нови Сад ИСБН електронско издање 978-86-7542-214-3 ИСБН штампано издање 978-86-7542-213-6
Тема: “Психотерапија и човечност” Информације: kongrespsihoterapeuta@gmail.com
×
XII конгрес психотерапеута Србије, Београд
27. - 30. октобар 2022.
Тема: “Психотерапија и човечност”
Информације: kongrespsihoterapeuta@gmail.com
„Мапирање мултидисциплинарних приступа истраживањима у групној анализи”
1. октобар 2022.
Study Day у организацији Института за групну анализу у Лондону
×
„Мапирање мултидисциплинарних приступа истраживањима у групној анализи”
1. октобар 2022.
Study Day у организацији Института за групну анализу у Лондону
“Грађани у промишљању у Новом Саду – иницијатива за нове мостове међу нама” – Промишљајући викенд – 2022
9.-10. април 2022.
Пројекат “Грађани у промишљању у Новом Саду – иницијатива за нове мостове међу нама” произашао...
×
“Грађани у промишљању у Новом Саду – иницијатива за нове мостове међу нама” – Промишљајући викенд – 2022
9.-10. април 2022.
Пројекат “Грађани у промишљању у Новом Саду – иницијатива за нове мостове међу нама” произашао је из радионица “Грађани у промишљању” које се у Новом Саду одржавају од 2014. године а дао су активности Секције Друштва групних аналитичара Београд (ДГАБ). Спеифичност радионица “Грађани у промишљању” у Новом Саду је коришћење (културних) простора са жељом да она пробуде мноштво асоцијација, подстичу културни дијалог и грађанску свест за данашње време које живимо. Ова активност је препозната од стране Фондације Нови Сад Европска престоница културе 2022. и тако су уз редовне радионице Грађана у промишљању осмишљене и примењене радионице, пре свега намењене деци. Тако су деца постала посетиоци наших радионица а ми заједно са њима учесници радионица Промишљање цртањем/сликањем.
Радионица промишљање цртањем/сликањем у 2020. години била је посвећена будућности Европе, где су деца основних и средних школа у Новом Саду са уметницима осликавала мајице у Културној станици Свилара.
У септембру 2021. годинe смо заједно са децом из основних и средњих школа у Новом Саду промишљали осликавањем торби на тему Будућност Новог Сада на платоу Историјског Архива Града Новог Сада. Ликовна радионица је испирисана радионицом Грађана у промишљању у Новом Саду, одржаном на Међународни дан заштите животне средине у основној школи „Иван Гундулић“.
Посебан је доживљај била изложба и перформанс „Минут за мене“ на којој су деца презентовала своје радове и где су саопштавала своја промишљања цртањем/сликањем.
9. и 10. април 2022. био је резервисан за Промишљајући викенд, где су организоване 4 радионице за два дана. Промишљајући викенд започео је у суботу пре подне радионицом Промишљање сликањем/цртањем у Културној станици Свилара. Промишљање цртањем/сликањем подстакло је инспирацију и стваралачко мишљење деце. Снежана Мандић, ликовни педагог и Марија Јевтић, групни аналитичар, као водитељке радионице иницирале су тему – жеље за будућност. Деца су осликавала врећице којима су украшавала Мост будућности – и на тај начин формирала заједничко дело. На овој, трећој радионици по реду деца су промишљањем бојама и ликовним изразом показала способност стварања нових идеја и веза између постојећих идеја, делила су искуства о значају културног наслеђа и кроз сликање и своје жеље указивала на љубав према крају у коме живе, оплемењивању природе и дружила се кроз размену мишљења и идеја.
У истом простору у послеподневним сатима је одржана радионица Промишљање о здрављу, чији су учесници били млади грађани (студенти Медицинског факултета), најмлађи грађани и представници старије популације. Сви заједно промишљали су у плодоносном дијалогу о здрављу појединца и здрављу у заједници. Учешће најмлађих грађана (деце) дало је специфичност радионици коју су водили Марија Јевтић и Томислав Влашки (студент докторских студија медицине). Активно учешће деце у промишљању са старијим грађанима помогло је да размишљају о својој будућности кроз личну одговорност за здравље. Промишљало се о вези културе и уметности са здрављем, као и о томе колико је здравље потребно и за капацитет да се да пун допринос заједици. И најмлађи и старији су се сложили у томе да посебниу пажњу треба да посветимо особама које имају физичку онеспособљеност јер они могу и често јесу управо они појединци који дају здрав допринос заједници.
Наjмлађи грађани (деца) били су заједно са старијим суграђанима учесници у радионици Промишљајућа шетња коју су осмислили Маријан Мајин и Марија Јевтић која је реализована са Удружењем Алмашани, који су посвећени неговању културног наслеђа и очувању старог језгра града Новог Сада. У овој промишљајућој шетњи деца водичи су били Зоја Мајин и Чарна Месарош, а учесници су имали мало упутство и мапу. Кренули смо од Свиларе, обишли понеко лепо двориште са погледом на торањ Алмашке цркве, посетили Алмашку цркву, обишли стару Тршчару (под заштитом), чули причу о Лађарској, Стеријиној и Барањској улици, кући Косте Хаџија, као и Матици српској и истоименој улици. Деца водичи су кроз промишљајућу шетњу представили Алмашки крај и приповедали о историјским чињеницама, анегдотама из Алмашког краја као најстаријег дела Новог Сада, а деца учесници са старијим грађанима су фотографисали утиске. Кроз ову шетњу су се повезали најмлађи грађани (деца) са старијим генерацијама у заједничком промишљању. Физичка активност употпуњена конструктивним дијалогом о старом језгру Града Новог Сада допринели су разумевању значаја неговања историјског наслеђа и враћању старим вредностима. Ова шетња дуга око 3000 корака, потрошила је око 150 кцал, а значај и добробит физичке активности је такође био у фокусу током нашег боравка напољу. Промишљајућа шетња је завршена у Занатском дому на тргу Марије Трандафил где је све учеснике чекала музика као инспирација за наредну радионицу.
Врата плесног центра Алегро отворили су домаћини Раша и Ема (Радован Остојић и Емилија Маринковић) чиме је почела четврта радионица Промишљање плесом, (водитељи Радован Остојић и Марија Јевтић) чији је циљ био да се представи плес као могућност сусрета различитих генерација. Промишљали смо заједно са радозналом децом о значају плеса за здравље, културу, дијалог, као и могућностима да се начине мостови међу различитим генерацијама захваљујући плесу. Кроз различите плесове и плесне кораке приказан је значај дијалога у плесу, потом значај односа лидер и пратилац, могућност групног рада. Деца су уживала у плесној радионици, научила основне кораке изабраног плеса, и у пријатној атмосфери кроз конструктивно дружење промишљала о значају плеса за здравље и квалитет живота.
На свакој од четири радионице било је више од 30 учесника. Најмлађи учесник има 4 године а најстарији 80 година. Утисци које су понели учесници радионица са Промишљајућег викенда потврђују да заједничке активности и дијалози у примењеним условима Грађана у промишљању представљају позитивно искуство, обогаћено пријатним утисцима и исказаним жељама за будуће сусрете (https://www.youtube.com/watch?v=reWA6XNTbX0).
Партнери Друштву групних аналитичара у реализацији овог Пројекта били су ОШ“Иван Гундлић“ Нови Сад у сарадњи са уметницима са Академије уметности у Новом Саду, удружење „Алмашани“ које се бави неговањем културног наслеђа и очувањем старог краја, удружење „Осмех“ студената Медицинскиг факултета у Новом Саду, удружење „Култокс“ које се бави промоцијом плесне културе.
Промишљајући викенд (са четири радионице Промишљање сликањем/цртањем, Промишљање оздрављу, Промишљајућа шетња и Промишљање плесом) је реализован 9. и 10. априла 2022. у оквиру Пројекта Грађани у промишљану у Новом Саду – за нове мостове међу нама (носилац пројекта Друштво групних аналитичара Београд, суфинансиран од стране НС ЕПК 2022., лидер пројекта Марија Јевтић).
„Ратно трауматско искуство и подршка људима у тим околностима“
14. maj 2022.
Радионица у организацији Друштва психоаналитичких психотерапеута Србије. Предавачи: Биљана Петровић, Бојана Тривунчић и Тијана Јовановић...
×
„Ратно трауматско искуство и подршка људима у тим околностима“
14. maj 2022.
Радионица у организацији Друштва психоаналитичких психотерапеута Србије. Предавачи: Биљана Петровић, Бојана Тривунчић и Тијана Јовановић Дачић