Predavač Danilo Pešić, psihijatar i grupni analitičar
×
Prolećni Workshop
31.5.2025.
Predavač Danilo Pešić, psihijatar i grupni analitičar
Podrška Studentskim Protestima
Društvo psihoanalitičkih psihoterapeuta Srbije, Beogradsko psihoanalitičko društvo, kao i Društvo grupnih analitičara Beograd, podržavaju studentske...
×
Podrška Studentskim Protestima
Društvo psihoanalitičkih psihoterapeuta Srbije, Beogradsko psihoanalitičko društvo, kao i Društvo grupnih analitičara Beograd, podržavaju studentske proteste.
Spremni smo da vam pomognemo, grupno i individualno, u situaciji dugotrajnih i velikih psihofizičkih napora i pritisaka kojima ste izloženi tokom protesta. Takođe možemo da pomažemo u razumevanju aktuelne grupne dinamike i rešavanju raznih grupnih situacija, što bi moglo da doprinese održavanju zajedništva. Sličnu pomoć smo pružali tokom protesta 1996. godine i bili zajedno sa studentima.
Individualna psihosocijalna podrška studentima će se pružati i putem online Savetovališta Društva Psihoanalitičkih Psihoterapeuta Srbije. O načinu rada Savetovališta možete saznati detaljnije na sajtu www.dpps.rs, u delu Savetovalište Psihoanalitičkih Psihoterapeuta Srbije.
Na raspolaganju smo i možete nam se obratiti na office@grupnaanaliza.org.rs ili na adresu bilo kog od ova tri društva. Molimo Vas da prosledite ovu poruku svim kolegama koje mogu biti zainteresovane.
Predstavljamo vam vredno izdanje na temu grupne analize na srpskom jeziku: Farhad Dalal Shvatite grupu...
×
Farhad Dalal – Shvatite grupu ozbiljno
Predstavljamo vam vredno izdanje na temu grupne analize na srpskom jeziku:
Farhad Dalal Shvatite grupu ozbiljno, u prevodu Vesne Radonjić i Ivane Bosić.
Evo šta o knjizi kaže stručni redaktor, Tija Despotović, trening grupni analitičat i trening psihoanalitičar:
Dr Farhad Dalal je psihoterapeut u privatnoj praksi u Devonu poslednjih dvadesetak godina. Po osnovnom obrazovanju fizičar, interesovanje za razumevanje ljudske prirode ga vodi do grupne analize. Trening grupni analitičar je i supervizor Instituta za grupnu analizu u Londonu. Već nekoliko godina ostvaruje san da razvije grupnu analizu u Indiji i rukovodi treningom ˝Group Analysis India˝.
Strastan je pisac i objavljuje radove u kojima povezuje grupnu analizu, psihoanalizu, funkcionisanje organizacija i društva, naročito se bavi rasizmom kao oblikom mržnje u čijoj osnovi se nalazi moć jednih nad drugima. Njegov radoznali duh i ljubav prema otkrivanju saznanja o relacionoj ljudskoj prirodi su ga naveli da u svojoj prvoj knjizi ˝Shvatite grupu ozbiljno˝ preispituje i proširuje dosadašnje psihoanalitičke postavke S.Frojda i grupnoanalitičke teorije S.H.Fuksa. Zalaže se za psihoanalizi srodnu, Fuksovu grupno analitičku teoriju, obogaćujući je Elijasovom sociološkom teorijom, Mate-Blankovom teorijom, socio-biologijom, teorijom diskursa i komunikacija. Objedinjuje teorijski korpus i sa entuzijazmom i autoritetom nudi post fuksijansku grupno analitičku teoriju.
Jednostavno rečeno genetski smo programirani da se povezujemo sa okolinom kako bi preživeli i produžili vrstu. Pojedinac je samo jedan nivo grupe. Grupna dinamika nas je naučila da kohezivna grupa bolje funkcioniše od nekohezivne a emocionalne veze omogućuju da težimo da pripadamo grupama u kojima se učimo da mislimo. ˝Um i mišljenje nisu privatno vlasništvo pojedinca već vlasništvo grupe˝. U grupama se kumulira ono što grupni analitičari zovu društevenim nesvesnim. U grupama se ogledamo i sa drugima učimo korektivnom iskustvu. Psihoterapija Dalala je etika koja leži u kooperativnosti grupe. Iz trenutka u trenutak kooperativnost se dostiže i gubi, a sam proces je vrednost koja se zove grupna analitička psihoterapija.
Društvo psihoanalitičkih psihoterapeuta Srbije (DPPS) otvara savetovalište namenjeno građanima i građankama koji imaju potrebu da se...
×
Savetovalište
2025.
Društvo psihoanalitičkih psihoterapeuta Srbije (DPPS) otvara savetovalište namenjeno građanima i građankama koji imaju potrebu da se stručnom licu obrate radi pitanja ili saveta u vezi psiholoških poteškoća, ili pak psihoterapijskog rada. Usluge u savetovalištu pružaju psihooterapeuti i edukanti Društva za psihoanalitičku psihoterapiju Srbije (DPPS) i Društva grupnih analitičara Beograd (DGAB).
Edukanti rade pod supervizijom supervizora, edukatora i trenera oba društva. Kontakt sa stručnim licem ostvaruje se pisanjem na email adresu savetovališta savetovaliste.dpps@gmail.com sa koje će prvi slobodni saradnik kontaktirati osobu koja se obratila za pomoć u najkraćem mogućem roku. Diskrecija i pravilo poverljivosti su zagarantovani.
Obaveštenje o kursevima iz grupne analize
2025.
Društvo grupnih analitičara Beograd (DGAB) u 2025. godini organizuje novi Uvodni i Klinički kurs iz...
×
Obaveštenje o kursevima iz grupne analize
2025.
Društvo grupnih analitičara Beograd (DGAB) u 2025. godini organizuje novi Uvodni i Klinički kurs iz grupne analize.
Na Uvodni kurs se mogu prijaviti zainteresovane osobe sa završenim fakultetom humanističkih profesija kao i studenti završnih osnovnih i master studija koji žele da se upoznaju sa osnovnim principima grupne analize, grupne dinamike i radom sa i u grupi. Uvodni kurs traje godinu dana.
Na Klinički kurs mogu da se prijave psihijatri, specijalizanti psihijatrije, psiholozi, defektolozi i socijalni radnici te profesionalci drugih humanističkih nauka. Klinički kurs traje četiri godine i uslov za prijavu je završen Uvodni kurs iz grupne analize, diploma iz navedenih profesija te završena ili upisana Propedevtika ukoliko je u pitanju profesija iz drugih humanističkih nauka.
Za pohađanje oba kursa potrebno poznavanje engleskog jezika zbog literature koja se obrađuje u okviru teorijskog dela. Kursevi počinju u prolećnom ili jesenjem semestru, kada se skupi dovoljan broj polaznika.
Ukoliko ste zainteresovani da se prijavite na jedan od ova dva kursa molimo vas da do 31. oktobra tekuće godine na mail adresuoffice@grupnaanaliza.org.rs pošaljete sledeće:
CV
Motivaciono pismo
Diplomu
Sertifikat o završenom Uvodnom kursu (ukoliko se prijavljujete na Klinički kurs).
Arhivirano
Jesenji Workshop DGAB
7.12.2024.
Predavači: Branka Bakić, Bojana Trivunčić, Zoran Mladenović,Marija Kamatović, Ana Živanović i Dragana Dragojević Gajić
×
Jesenji Workshop DGAB
7.12.2024.
Predavači: Branka Bakić, Bojana Trivunčić, Zoran Mladenović, Marija Kamatović, Ana Živanović i Dragana Dragojević Gajić
Klinički rad i edukacija: rad na budućnosti grupne analitičke psihoterapije. Predavači: Dr Jelica Satarić, psihijatar...
×
Prolećni wokshop DGAB
25.5.2024.
Klinički rad i edukacija: rad na budućnosti grupne analitičke psihoterapije.
Predavači: Dr Jelica Satarić, psihijatar i trening grupni analitičar Dr Snežana Kecojević Miljević, psihijatar i trening grupni analitičar Dr Danilo Pešić, psihijatar i pridruženi član DGAB PDF sa svim informacijama je u prilogu.
Zlato i bakar – načini na koje psihoanaliza živi u individualnoj, grupnoj i dečijoj psihoanalitičkoj...
×
Wokshop tri udruženja DGAB, DPPS i UDAPS
9.12.2023.
Zlato i bakar – načini na koje psihoanaliza živi u individualnoj, grupnoj i dečijoj psihoanalitičkoj psihoterapiji. Tri predavača govoriće na istu temu, svako iz svog modaliteta: Ivanka Dunjić (grupna psihoanalitička psihoterapija) Gordana Bokalović (dečija psihoanalitička psihoterapija) Emina Garibović (individualna psihoanalitička psihoterapija)
Jesenji workshop DGAB
3.12.2022.
Značaj velikih grupnoanalitičkih grupa u turbulentnim vremenima. Predavač: Marina Mojović
×
Jesenji workshop DGAB
3.12.2022.
Značaj velikih grupnoanalitičkih grupa u turbulentnim vremenima.
Radionica u organizaciji Društva grupnih analitičara Beograd
3. decembar 2022.
Tema: „Značaj velikih grupno-analitičkih grupa u turbulentnim vremenima“. Predavač: Marina Mojović, psihijatar i trening grupni...
×
Radionica u organizaciji Društva grupnih analitičara Beograd
3. decembar 2022.
Tema: „Značaj velikih grupno-analitičkih grupa u turbulentnim vremenima“.
Predavač: Marina Mojović, psihijatar i trening grupni analitičar.
Građani u promišljanju u Novom Sadu – inicijativa za nove mostove među nama. Tragovi promišljanja.
2022.
Od 2014. godine, naš Novi Sad je postao utočište za Građane u promišljanju. Specifičnost naših radionica...
×
Građani u promišljanju u Novom Sadu – inicijativa za nove mostove među nama. Tragovi promišljanja.
2022.
Od 2014. godine, naš Novi Sad je postao utočište za Građane u promišljanju. Specifičnost naših radionica je intenzivna veza sa umetnošću, kulturnim nasleđem, razmena misli o različitosti koja može da bude osnov za zajedništvo i uključivanje najmlađih građana u promišljanje – dece.
Ova publikacija rezultat je višegodišnjeg rada i inovativnih primenjenih radionica. Samo strpljenje i vreme pretvara dudovo lišće u svilu. Isto tako strpljenje, posvećenost i upornost grade lep matriks dijaloga, poštovanja i interkulturalnosti Građana u promišljanju u Novom Sadu.
Uživajte u ovoj publikaciji Građana u promišljanju u Novom Sadu!
Izdavač: DGAB Urednik i autor: Marija Jevtić Dizajn: Samo Valent, Futura, Novi Sad Štamparija: Futura, Novi Sad ISBN elektronsko izdanje 978-86-7542-214-3 ISBN štampano izdanje 978-86-7542-213-6
„Mapiranje multidisciplinarnih pristupa istraživanjima u grupnoj analizi”
1. oktobar 2022.
Study Day u organizaciji Instituta za grupnu analizu u Londonu
×
„Mapiranje multidisciplinarnih pristupa istraživanjima u grupnoj analizi”
1. oktobar 2022.
Study Day u organizaciji Instituta za grupnu analizu u Londonu
“Građani u promišljanju u Novom Sadu – inicijativa za nove mostove među nama” – Promišljajući vikend- 2022
9.-10. April 2022
Projekat “Građani u promišljanju u Novom Sadu – inicijativa za nove mostove među nama” proizašao...
×
“Građani u promišljanju u Novom Sadu – inicijativa za nove mostove među nama” – Promišljajući vikend- 2022
9.-10. April 2022
Projekat “Građani u promišljanju u Novom Sadu – inicijativa za nove mostove među nama” proizašao je iz radionica “Građani u promišljanju” koje se u Novom Sadu održavaju od 2014. godine a dao su aktivnosti Sekcije Društva grupnih analitičara Beograd (DGAB). Speifičnost radionica “Građani u promišljanju” u Novom Sadu je korišćenje (kulturnih) prostora sa željom da ona probude mnoštvo asocijacija, podstiču kulturni dijalog i građansku svest za današnje vreme koje živimo. Ova aktivnost je prepoznata od strane Fondacije Novi Sad Evropska prestonica kulture 2022. i tako su uz redovne radionice Građana u promišljanju osmišljene i primenjene radionice, pre svega namenjene deci. Tako su deca postala posetioci naših radionica a mi zajedno sa njima učesnici radionica Promišljanje crtanjem/slikanjem.
Radionica promišljanje crtanjem/slikanjem u 2020. godini bila je posvećena budućnosti Evrope, gde su deca osnovnih i srednih škola u Novom Sadu sa umetnicima oslikavala majice u Kulturnoj stanici Svilara.
U septembru 2021. godine smo zajedno sa decom iz osnovnih i srednjih škola u Novom Sadu promišljali oslikavanjem torbi na temu Budućnost Novog Sada na platou Istorijskog Arhiva Grada Novog Sada. Likovna radionica je ispirisana radionicom Građana u promišljanju u Novom Sadu, održanom na Međunarodni dan zaštite životne sredine u osnovnoj školi „Ivan Gundulić“.
Poseban je doživljaj bila izložba i performans „Minut za mene“ na kojoj su deca prezentovala svoje radove i gde su saopštavala svoja promišljanja crtanjem/slikanjem.
9. i 10 april 2022. bio je rezervisan za Promišljajući vikend, gde su organizovane 4 radionice za dva dana. Promišljajući vikend započeo je u subotu pre podne radionicom Promišljanje slikanjem/crtanjem u Kulturnoj stanici Svilara. Promišljanje crtanjem/slikanjem podstaklo je inspiraciju i stvaralačko mišljenje dece. Snežana Mandić, likovni pedagog i Marija Jevtić, grupni analitičar, kao voditeljke radionice inicirale su temu – želje za budućnost. Deca su oslikavala vrećice kojima su ukrašavala Most budućnosti – i na taj način formirala zajedničko delo. Na ovoj, trećoj radionici po redu deca su promišljanjem bojama i likovnim izrazom pokazala sposobnost stvaranja novih ideja i veza između postojećih ideja, delila su iskustva o značaju kulturnog nasleđa i kroz slikanje i svoje želje ukazivala na ljubav prema kraju u kome žive, oplemenjivanju prirode i družila se kroz razmenu mišljenja i ideja.
U istom prostoru u poslepodnevnim satima je održana radionica Promišljanje o zdravlju, čijisu učesnici bili mladi građani (studenti Medicinskog fakulteta), najmlađi građani i predstavnici starije populacije. Svi zajedno promišljali su u plodonosnom dijalogu o zdravlju pojedinca i zdravlju u zajednici. Učešće najmlađih građana (dece) dalo je specifičnost radionici koju su vodili Marija Jevtić i Tomislav Vlaški (student doktorskih studija medicine). Aktivno učešće dece u promišljanju sa starijim građanima pomoglo je da razmišljaju o svojoj budućnosti kroz ličnu odgovornost za zdravlje. Promišljalo se o vezi kulture i umetnosti sa zdravljem, kao i o tome koliko je zdravlje potrebno i za kapacitet da se da pun doprinos zajedici. I najmlađi i stariji su se složili u tome da posebniu pažnju treba da posvetimo osobama koje imaju fizičku onesposobljenost jer oni mogu i često jesu upravo oni pojedinci koji daju zdrav doprinos zajednici.
Najmlađi građani (deca) bili su zajedno sa starijim sugrađanima učesnici u radionici Promišljajuća šetnja koju su osmislili Marijan Majin i Marija Jevtić koja je realizovana sa Udruženjem Almašani, koji su posvećeni negovanju kulturnog nasleđa i očuvanju starog jezgra grada Novog Sada. U ovoj promišljajućoj šetnji deca vodiči su bili Zoja Majin i Čarna Mesaroš, a učesnici su imali malo uputstvo i mapu. Krenuli smo od Svilare, obišli poneko lepo dvorište sa pogledom na toranj Almaške crkve, posetili Almašku crkvu, obišli staru Trščaru (pod zaštitom), čuli priču o Lađarskoj, Sterijinoj i Baranjskoj ulici, kući Koste Hadžija, kao i Matici srpskoj i istoimenoj ulici. Deca vodiči su kroz promišljajuću šetnju predstavili Almaški kraj i pripovedali o istorijskim činjenicama, anegdotama iz Almaškog kraja kao najstarijeg dela Novog Sada, a deca učesnici sa starijim građanima su fotografisali utiske. Kroz ovu šetnju su se povezali najmlađi građani (deca) sa starijim generacijama u zajedničkom promišljanju. Fizička aktivnost upotpunjena konstruktivnim dijalogom o starom jezgru Grada Novog Sada doprineli su razumevanju značaja negovanja istorijskog nasleđa i vraćanju starim vrednostima. Ova šetnja duga oko 3000 koraka, potrošila je oko 150 kcal, a značaj i dobrobit fizičke aktivnosti je takođe bio u fokusu tokom našeg boravka napolju. Promišljajuća šetnja je završena u Zanatskom domu na trgu Marije Trandafil gde je sve učesnike čekala muzika kao inspiracija za narednu radionicu.
Vrata plesnog centra Allegro otvorili su domaćini Raša i Ema (Radovan Ostojić i Emilija Marinković) čime je počela četvrta radionica Promišljanje plesom, (voditelji Radovan Ostojić i Marija Jevtić) čiji je cilj bio da se predstavi ples kao mogućnost susreta različitih generacija. Promišljali smo zajedno sa radoznalom decom o značaju plesa za zdravlje, kulturu, dijalog, kao i mogućnostima da se načine mostovi među različitim generacijama zahvaljujući plesu. Kroz različite plesove i plesne korake prikazan je značaj dijaloga u plesu, potom značaj odnosa lider i pratilac, mogućnost grupnog rada. Deca su uživala u plesnoj radionici, naučila osnovne korake izabranog plesa, i u prijatnoj atmosferi kroz konstruktivno druženje promišljala o značaju plesa za zdravlje i kvalitet života.
Na svakoj od četiri radionice bilo je više od 30 učesnika. Najmlađi učesnik ima 4 godine a najstariji 80 godina. Utisci koje su poneli učesnici radionica sa Promišljajućeg vikenda potvrđuju da zajedničke aktivnosti i dijalozi u primenjenim uslovima Građana u promišljanju predstavljaju pozitivno iskustvo, obogaćeno prijatnim utiscima i iskazanim željama za buduće susrete (https://www.youtube.com/watch?v=reWA6XNTbX0).
Partneri Društvu grupnih analitičara u realizaciji ovog Projekta bili su OŠ“Ivan Gundlić“ Novi Sad u saradnji sa umetnicima sa Akademije umetnosti u Novom Sadu, udruženje „Almašani“ koje se bavi negovanjem kulturnog nasleđa i očuvanjem starog kraja, udruženje „Osmeh“ studenata Medicinskig fakulteta u Novom Sadu, udruženje „Kultoks“ koje se bavi promocijom plesne kulture.
Promišljajući vikend (sa četiri radionice Promišljanje slikanjem/crtanjem, Promišljanje o zdravlju, Promišljajuća šetnja i Promišljanje plesom) je realizovan 9. i 10. aprila 2022. u okviru Projekta Građani u promišljanu u Novom Sadu – za nove mostove među nama (nosilac projekta Društvo grupnih analitičara Beograd, sufinansiran od strane NS EPK 2022., lider projekta Marija Jevtić).
„Ratno traumatsko iskustvo i podrška ljudima u tim okolnostima“
14. maj 2022.
Radionica u organizaciji Društva psihoanalitičkih psihoterapeuta Srbije. Predavači: Biljana Petrović, Bojana Trivunčić i Tijana Jovanović...
×
„Ratno traumatsko iskustvo i podrška ljudima u tim okolnostima“
14. maj 2022.
Radionica u organizaciji Društva psihoanalitičkih psihoterapeuta Srbije. Predavači: Biljana Petrović, Bojana Trivunčić i Tijana Jovanović Dačić.