О едукацији
Едукација из групне анализе обучава кандидате за вођење група по методу који је установио и развио психоаналитичар С.Х.Фукс и његови следбеници, а примењује се у клиничком и ванклиничком раду.
Едукацијом се усваја групно аналитичко знање и стиче професионални идентитет групног аналитичара (групно аналитичког психотерапеута), који захтева високе професионалне и етичке стандарде.
Теоријски оквир групно аналитичке едукације чине психоаналитичке теорије, социолошке теорије, гешталт психологија, као и општа теорија система. Основне поставке групно аналитичке едукације налазе се у препознавању и усвајању знања о значају комуникације и социјалне природе човека, затим у препознавању и прихватању постојања несвесног на индивидуалном и групном нивоу, прихватању да се индивидуа дефинише у релацији према групи, као и усвајањем знања о отвореним системима који су у сталном динамичком еквилибријуму.
Програми
Програм едукације усклађен је са стандардима ЕГАТИН-а (European Group Analytic Training Institutions Network).
Тренинг комитет Друштва одговоран је за селекцију кандидата, вођење едукације, процену напредовања и квалификацију кандидата.
Едукација се спроводи по трипартитном моделу – теоријски семинари у којима се проучавају теорија и техника групне анализе, лична терапија у малој аналитичкој групи и вођење сопствене терапијске групе под супервизијом тренинг аналитичара у току клиничког курса. Едукација траје 5 година – уводни курс траје годину дана, а клинички курс 4 године. Пре уласка у едукацију обавља се селекција кандидата. Селекционе интервјуе обављају независно два тренинг групна аналитичара. Процењују се мотивација и квалитети личности кандидата.
Могућност да похађају едукацију имају психијатри, специјализанти психијатрије, психолози, дефектолози и социјални радници. Уводни курс могу да похађају и медицинске сестре које раде на психијатријским и другим одељењима, као и професионалци других хуманистичких професија.
За пријем на клинички курс услов је завршен уводни курс.
Едукација из групне анализе организује се и по блок систему за кандидате из унутрашњости или кандидате из земаља у окружењу.
Израда клиничког рада је завршни део едукације. Након завршетка супервизије, кандидат бира тему у оквиру које повезује теоријске концепте и искуство вођења групе. Позитивном проценом клиничког рада од стране тренинг комитета стиче се право добијања дипломе групног аналитичког психотерапеута – групног аналитичара Друштва групних аналитичара Београда. Кандидат такође тиме стиче право да аплицира и за добијање ЕАП дипломе (Европске психотерапијске асоцијације).